Co jest w tym dla mnie? Czy mogę zaufać trenerom? Oferta Informacje praktyczne Kontakt
    Start arrow Aktualności arrow Dobra komunikacja jest jak urzekający taniec...  
 
       

Zadaj pytanie Sprawdź ofertę Sprawdź trenerów Sprawdź dodatkowe informacje Zapisz się na szkolenie Zapisz się na newsletter Zapisz się na bloga Sciągnij prezent

Szukaj na stronie:

 

 

 
Dobra komunikacja jest jak urzekający taniec... PDF Drukuj E-mail

Wyobraź sobie „Bema pamięci żałobny rapsod” C.K. Norwida zaśpiewany w rytmie wesołego oberka i zatańczony krokiem tanga.

Jakie wrażenie? Pewnie pomyślisz „to bez sensu”. A jednak całkiem często widzisz coś takiego w praktyce: człowiek mówi słowa, które nijak nie pasują do tonu głosu, a mowa ciała komunikuje coś zupełnie innego.

Jak sądzisz czy i Tobie się to przydarza?

Skuteczna komunikacja jest jak taniec. Słyszysz słowa piosenki, jej melodię i widzisz tańczącą parę. Choć czasem słowa są piękne i zawierają głębokie treści to jednak przede wszystkim melodia wpada Ci w ucho, a w odbiorze koncentrujesz się na ruchu tancerzy, ich zgraniu, elegancji i na tym co swoim tańcem przekazują. Słysząc żałobne treści z melodią oberka, zatańczone nie do rytmu, powiesz po prostu – „Nie kupuję tego. Coś tu nie gra, to co widzę jest niespójne, ktoś tu kłamie....”

Choć w różnych badaniach skuteczności komunikacji liczby trochę się różnią to wszyscy badacze są zgodni, że około 70% komunikatu odbieramy z mowy ciała, ponad 20% z tonu głosu, a mniej niż 10% z samego znaczenia słów.

Jeżeli chcesz, by twoja komunikacja była skuteczna i wiarygodna (czyli by ludzie „kupowali” to co im mówisz), musisz być spójny na poziomie komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Choć czasem nie potrafimy wytłumaczyć dlaczego, to jednak doskonale wyczuwamy fałsz w wypowiedziach rozmówcy. Bo to właśnie komunikaty niewerbalne – wysyłane przez mówiącego i odbierane przez słuchacza na poziomie podświadomym - zaprzeczają temu co mówią słowa.

Konie są doskonałym lustrem spójności komunikacji człowieka. Nie kupują naszych masek, logicznej treści wypowiadanych przez człowieka słów. One słyszą niuanse w tonie głosu i czytają co mówi ludzkie ciało – napięcie mięśni, spojrzenie, szybkość i głębokość oddechu...

Tylko jeżeli na poziomie intencji, słów i czynów komunikacja będzie spójna koń dobrowolnie wykona prośbę czy polecenie człowieka. Zapraszam Cię byś przejrzał się w tym lustrze. Sprawdź jak spójna jest twoja komunikacja.

Jeżeli masz jakieś pytania lub komentarze to napisz do mnie proszę (dział "Kontakt").